10 and One Quarter Inch Tool Steel 015

Cięcie waterjetem kafli i metalu

Kamienie, kafelki i płytki ceramiczne

Materiały twardsze i grubsze, wymagające dużej precyzji i uwagi są przecinane przy wykorzystaniu mieszanki wody i materiału ściernego. Współcześnie istnieje możliwość cięcia kamienia, kafelek, płytek ceramicznych szkła, terakoty czy gresu – klient może zaproponować dowolny wzór. Maszyna waterjet jest sterowana komputerowo, dzięki czemu można zrealizować każdy projekt z pełną dbałością o wymagania materiałów.

Cięcie wodą jest wykorzystywane zarówno do pojedynczych projektów, jak przycięcie kilku płytek, jak i do zleceń na skalę przemysłową. Najczęściej tego typu materiały tnie się w następujących przypadkach:

  • wycinanie otworów – średnica otworu i rodzaj obrabianego materiału nie ma dla technologii najmniejszego znaczenia,
  • zwykłe cięcie – to cięcie w linii prostej, zazwyczaj stosowane w przypadku konieczności przycięcia materiału pod konkretny wymiar,
  • cięcie pod kątem – ruchoma głowica maszyny umożliwia wycinanie i przycinanie materiału pod kątem 45 stopni,
  • formatowanie płytek ceramicznych i kafelków – takie materiały najczęściej są przycinanie do idealnych prostokątów na wskazany przez klienta wymiar – jest to pomocne głównie przy pomieszczeniach o niestandardowej wielkości.

Metale

Zanim technologia cięcia wodą stała się w Polsce znana i ceniona metale cięto przy użyciu lasera i plazmy. Te metody posiadają wiele ograniczeń – przede wszystkim materiały mogą mieć o wiele mniejszą grubość niż przy zastosowaniu waterjet, ponadto laser gwarantuje znacznie słabszą precyzję cięcia i obróbki tworzywa. Argumentem za stosowaniem technologii waterjet jest również fakt, że w tym procesie nie wytwarza się szkodliwych dla zdrowia oparów.

Metale to taki rodzaj tworzywa, który jest wykorzystywany w szeroko pojętym przemyśle, głownie lotniczym i samochodowym. Z tego względu nie może ulegać jakimkolwiek modyfikacjom. Cięcie wodą wykorzystuje zimną wodę, dzięki czemu materiał nie odkształca się. Do najistotniejszych cech cięcia metali z wykorzystaniem wody zalicza się:

  • nie nagrzewanie się materiału,
  • tworzywo nie jest hartowane,
  • brak zmian metalurgicznych,
  • metal nie ulega odkształceniom,
  • brak konieczności ponownej obróbki

Standardowo tnie się metale o grubości do 30 mm, jednak istnieją tworzywa, które przy odpowiednich ustawieniach maszyny można ciąć nawet do 40 mm. Najczęściej wycina się w miedzi, srebrze, złocie, platynie i w mosiądzu, lecz nie jest to lista zamknięta – waterjet poradzi sobie z każdym materiałem. Można również ciąć stal szlachetną i nieszlachetną, jak i nierdzewną czy kwasoodporną.

Przy użyciu wody istnieje możliwość wycinania skomplikowanych konstrukcji metalowych, jak koła zębate – po cięciu nie wymagają dodatkowej obróbki i są gotowe do użycia.

Waterjet sprawdzi się nie tylko w przemyśle

Kamieniarstwo

Rozwój technologii cięcia wodą sprawił, że zaczęto ją wykorzystywać również poza szeroko pojętym przemysłem – korzystają z niej kamieniarze i artyści. Kamień jest tworzywem trudnym do obróbki, wymagającym dużego nakładu siły – zwykły laser czy plazma nie są w stanie sobie z nim poradzić. Waterjet jest najskuteczniejszą i najbardziej precyzyjną techniką kształtowania kamienia i ceramiki.